АГЕНЦИЯ ЗА СОЦИАЛНО ПОДПОМАГАНЕ
ПРОГРАМА ЗА ХРАНИ И ОСНОВНО МАТЕРИАЛНО ПОДПОМАГАНЕ
ЕВРОПЕЙСКИ СОЦИАЛЕН ФОНД ПЛЮС
ОПЕРАЦИЯ BG05SFPR003-1.001 „ТОПЪЛ ОБЯД“
ОБЩИНА БЯЛА, ОБЛАСТ РУСЕ
7100 Бяла, обл. Русе, пл.“Екзарх Йосиф І ” № 1, тел. 0817/ 720-20, факс 0817/ 746-34,
е-mail: byala.rs@byala.bg
Административен договор за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ:
№ BG05SFPR003-1.001-0172-C02 с наименование „Топъл обяд за нуждаещите се лица от град Бяла, област Русе“.
Процедура:
BG05SFPR003-1.001 „Топъл обяд“ по Програма за храни и основно материално подпомагане 2021-2027 г., съфинансирана от Европейския социален фонд плюс.
Основната цел:
Справяне с проблема на материалните лишения чрез подпомагане с храни и основна материална помощ. Стратегическата цел на програмата е да добави принос към цялостната национална политика за смекчаване и намаляване на бедността и за преодоляване на социалното изключване. Тази цел ще се постигне чрез осигуряване на подкрепа за преодоляване на основните идентифицирани лишения от храна и основни материали за осигуряване на нормални условия за живот на хора, които живеят в крайна бедност, изпитват тежки материални лишения и живеят в социална изолация.
Кратко описание на Процедура BG05SFPR003-1.001 „Топъл обяд“:
Процедурата е продължение на успешното изпълнение на тази операция в рамките на програмен период 2014-2020 и се реализира в съответствие с конкретната цел на програмата за справяне с материалните лишения чрез предоставянето на храни и/или основно материално подпомагане на най-нуждаещите се лица, включително децата, и прилагане на съпътстващи мерки, които подпомагат социалното им приобщаване.
Кратко описание по административния договор:
Община Бяла предоставя социалната услуга „Топъл обяд за нуждаещите се лица от град Бяла, област Русе“ през работните дни за периода от 01.11.2022 г. до 30.09.2025 г. /35 месеца/ на 150 потребители на територията на град Бяла от следните целеви групи за получаване на топъл обяд, определени съгласно Раздел II, чл. 6 от Наредба РД-06-53 от 17.09.2021 г. за реда и условията за определяне на целевите групи и насочване на помощта по Програмата за храни и основно материално подпомагане 2021 – 2027 г., съфинансирана от Европейския социален фонд плюс, а именно:
1. лица и семейства без доходи или с ниски доходи, възрастни семейства пенсионери и самотно живеещи пенсионери, които имат ниски доходи, не могат да се издържат с тези доходи и имуществото си и не получават подкрепа от близките си;
2. лица, обект на социално подпомагане, включително и от кръга на лицата по чл. 4, ал. 1 от Наредбата, които са в невъзможност да задоволят основните си жизнени потребности и за тях е установена нужда от ежедневна допълнителна подкрепа;
3. лица с ниски доходи, които поради налични увреждания или здравословни ограничения са със затруднено или невъзможно самообслужване, в това число самотни лица с трайни увреждания с ниски лични доходи от пенсия, за които няма подходящ кандидат за асистент по механизма лична помощ;
4. лица, които поради инцидентни обстоятелства са в затруднена и уязвима ситуация и за тях е установена нужда от този вид подпомагане;
5. скитащи и бездомни лица;
6. лица от уязвими групи – граждани на трети страни, по смисъла на § 1, т. 17 от допълнителните разпоредби от Закона за убежището и бежанците.
През периода на реализация на проекта се осигурява и ще се продължи да се осигурява безплатен топъл обяд за 150 нуждаещи се лица, които са изпаднали в неблагоприятно социално положение и прилагане на съпътстващи мерки, подпомагащи социалното им приобщаване, за период от 01.11.2022 г. до 30.09.2025 г. /35 месеца/. Чрез подпомагането с топъл обяд се осигурява здравословна, разнообразна и питателна топла храна за обяд на хората от града, които не са в състояние сами или с помощта на свои близки да си осигурят такава. На потребителите се осигурява балансирано хранене, чрез включване в седмичното меню на храни от всички групи /месо, риба, млечни продукти, зеленчуци, плодове и хляб/. Приготвянето на храната е съобразено с възрастта и нуждите на лицата, спазвайки изискванията за безопасност на храните и националните стандарти и норми на хранене.
Безвъзмездната финансова помощ по Договора:
Максимален размер на безвъзмездната финансова помощ по Договора е до 422 684,64 лева, като са включени разходи за:
Очаквани резултати:
С реализирането на проекта се отчитат и други важни аспекти, като климатични и екологични, като се намали разхищението на храни и ограничи използването на пластмасови изделия за еднократна употреба. В тази връзка нераздадения топъл обяд за даден ден/период ще се предостави на лице, определено като резервен/чакащ потребител обособен с най-нисък доход от списъка резервни лица по проекта.